نصب و طراحی انواع سایت , انجمن , شبکه اجتماعی و فروشگاه های اینترنتی

تماس : 09338096067

ساخت انواع سایت و انجمن بر روی بهترین هاست های دنیا

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

  • ۱
  • ۰

همانطور که میدانید در دروپال 7 روش جدیدی برای نصب افزونه ها ارائه شد که شما با بارگذاری فایل افزونه در صفحه افزونه ها میتوانید براحتی آن را فعال سازی کنید. اما برخی اوقات اینکار با مشکلاتی روبرو میشود که نیاز خواهد بود افزونه ها به صورت دستی نصب شوند. در این مقاله نصب افزونه های دروپال از طریق کپی فایل های ماژول در دایرکتوری مشخص شده را توضیح می دهیم.
1- ابتدا افزونه های مورد نظر خود را از سایت دروپال دریافت کنید. برای امنیت و کارایی بهتر دقت کنید افزونه در حالت (Development status: Under active development) باشد و حتما نسخه های پیشنهاد شده (Recommended releases) را دریافت نمایید.

- پس از دریافت افزونه ها تمامی فایل های فشرده از حالت فشرده خارج کنید و در دایرکتوری sites/all/modules قرار دهید. با اینکه میتوانید افزونه ها را در مسیر های مختلفی قرار دهید و آنها را فعال کنید ، باید دقت کنید که مسیر sites/all/modules بهترین مکان برای قرار دادن و نصب افزونه های دروپال می باشد.

2- به مدیریت سایت دروپالی خود وارد شوید و از منوی مدیریتی ، گزینه افزونه ها (modules) را انتخاب کنید.

- در صفحه باز شده شما تمامی افزونه های دروپال را در مکان های مشخص مشاهده می کنید. این افزونه وابسته به کاربرد آنها به بخش های مختلفی تقسیم میشوند که قابل نصب و فعال سازی هستند.

3- اگر افزونه شما نیاز به پیش نیاز داشته یک پیام قرمز رنگ با متن "ناقص" روبروی نام افزونه نمایش داده میشود. این بدین معنی است که شما برای نصب این افزونه ، باید افزونه پیش نیاز را تامین کنید. بطور مثال در شکل زیر برای نصب افزونه Views نیاز داریم افزونه پیش نیاز Ctools را نیز تامین کنیم.

4- اگر افزونه و پیش نیاز های آن تامین باشد ، با فعال کردن چک باکس افزونه و ذخیره صفحه ، افزونه مورد نظر نصب می گردد.

5- اگر افزونه ای برای کارایی وابستگی به یک افزونه پیش نیاز داشته باشد که قبلا فعال نشده باشد ، در این هنگام با فعال کردن افزونه پیامی مبنی بر فعال سازی پیش نیاز نیز ظاهر میشود که با تایید آن ، ادامه نصب افزونه انتخاب شده انجام میگردد.


منبع : http://www.drupalcms.ir/node/5394

  • ۰
  • ۰

مقدمه
برای جلوگیری از نفوذ اسپمرها و افزایش امنیت سایت در دروپال یکی از بهترین ماژولها ماژول کپچا است و کاربران زیادی از این ماژول در دروپال بهره می برند، اما با توجه به اذعان گوگل به این نکته که الگوریتمهای توسعه داده شده در اینگونه سیستمها باعث شده در تشخیص و شناسایی کپچاها این رباتها حتی دقیق‌تر از انسان‌ها عمل کنند، مدیران سایت را وادار به تنظیمات خاص و سخت تر کردن کد تولید شده میکند، باید اشاره کرد این عمل نیز خالی از اشکال نیست و کاربران انسانی! را نیز به اشتباه خواهد انداخت و خود نیز باعث بروز مشکلاتی از جمله نارضایتی کاربران، سربار روی صفحات و فرمهای سایت، بالا رفتن ارسال های ناموفق بدلیل عدم توجه کاربران به پیغام های مربوطه و سایر موارد اینچنینی خواهد شد و حتی نیاز به نصب افزونه های اضافی از جمله رفرش کپچا را نیز به دنبال خواهد داشت.

با توجه به موارد فوق و ذکر این نکته که بیشتر سایتهای فارسی زبان اینگونه موارد را با کد کپچای فارسی و یا پرسشهای فارسی تا حد زیادی رفع نموده اند، سوال اینجاست که راه حل این کار در داخل یک سیستم مدیریت محتوی آن هم از نوع دروپال چیست؟

روشهای مختلفی از جمله حل کردن بازیهای ساده کامپیوتری و پازلها که معمولاً بصورت درگ کردن انجام می پذیرد و یا درج سوالات که در ماژولهای دروپال میتوان سوالات را بصورت فارسی نیز درج کرد وجود دارند اما هر کدام در جای خود بی عیب نیستند. از جمله عیبهای وارده پیش نیاز بعضی ماژولها، به ماژول کپچاست و نصب دو ماژول برای کپچا شاید با مذاق خیلی از مدیران سازگار نباشد و یا کپچای پازلی و از این دست در برخی بسترها یا دستگاه ها با مشکلاتی همراه بوده و غیرفعال هستند.

یکی از ایده هایی که میتواند قدرت و امنیت کد کپچای تولید شده توسط افزونه محبوب کپچا را برای وبسایتهای فارسی زبان تا میزان بسیار بالایی تضمین کند، تولید کد بصورت اعداد یا حروف فارسی می باشد. کد تولید شده به مدد استفاده از اعداد و حروف با فونت فارسی و ناآشنایی رباتها با این نوع نوشتار و همچنین بدلیل روی نیاوردن توسعه دهندگان و برنامه نویسان فارسی زبان به کارهایی از این دست در حال حاضر میتواند بسیار راهگشا باشد.

روش انجام اینکار:
همانطور که میدانیم بعد از نصب ماژول کپچا در بخش تنظیمات این ماژول و تب تصویر کپچا میتوان خروجی تصویر تولید شده را دستخوش تغییر نمود، در تنظیمات این صفحه با سه نوع فونت پیش فرض مواجه میشوید، شما میتوانید از طریق این صفحه یکی از فونتهای فارسی یا چند فونت فارسی را بصورت همزمان در خروجی کد کپچا این ماژول تنظیم نمائید.
برای انجام اینکار می بایست فونتهای فارسی مخصوص وب با فرمت ttf را داخل پوشه فونتهای این ماژول با آدرس زیر انتقال داده یا آپلود نمائید:

sites/all/modules/captcha/image_captcha/fonts

میتوانید حتی برای فونت یک پوشه نیز ایجاد نموده یا برای فونتهای فارسی پوشه مجزایی در نظر بگیرید. بعد از بارگذاری مجدد صفحه تنظیمات تصویر کپچا، فونتهای جدید در کنار فونتهای پیش فرض قابل مشاهده و انتخاب خواهند بود.

در صورتی که فونتهای فارسی با فرمت ttf در اختیار ندارید از طریق این صفحه میتوانید پکیج یا بسته فونتهای فارسی تصحیح شده برای وب را دانلود نمائید.

پس از انتخاب یک فونت فارسی یا چند فونت فارسی، در بخش کارکترهای مورد استفاده در کد از اعداد و یا فقط حروف فارسی و یا حتی ترکیبی از اعداد و حروف فارسی استفاده نمائید. بین این کارکترها نباید از فاصله یا space استفاده کنید و حروف باید بصورت چسبان درج شود.

نکات استفاده از این روش:

1- قرار دادن کدها فقط بصورت اعداد فارسی نیز تا حد بسیار بالایی کپچای شما را به کپچا ضدگلوله تبدیل میکند، و کاربران هم در وارد کردن این کدها تکلیف مشخصی داشته و علاوه بر عدم نیاز به راهنما فارق از هر نوع کیبوردی و هر نوع زبان انتخابی بدون مشکل هر دو گروه یعنی بازدیدکنندگان انسانی و مدیران سایت به هدف خود خواهند رسید بجز رباتهای مخرب عزیز.
2- درصورتیکه از حروف فارسی استفاده میکنید بهتر است در صفحه تنظیمات در پائین بخش کارکترهای مورد استفاده، گزینه RTL support را تیک زده و در بخش توضیحات نیز به کاربران راهنمایی لازم را بدهید بدین نحو که از سمت راست به چپ و پشت سرهم کارکترهای فارسی را بصورت چسبان بدون فاصله درج نمایند.
3- توضیحات و راهنمایی های لازم برای درج کد توسط کاربران قید گردد.
4- کپچا مورد نظر به اندازه کافی قابل اطمینان است، بنابراین تا جای ممکن از به کار بردن فونتهای ناخوانا، اعداد خاص در آن نوع فونت و یا بعضی از حروف خودداری نمائید. بطور نمونه در کدهای عددی عدد صفر و در حروف حتی الامکان از حرفهای «ی» ، «ی» ، «ک» ، «ژ» و ... بدلیل متفاوت بودن کدهای اسکی در کیبوردهای عربی و فارسی خودداری نمائید.
5- اگر از کارکترهایی که بصورت نقطه دار هستند استفاده میکنید، از فونتهای ضخیم تر بهره ببرید تا خوانش کد توسط کاربران واقعی راحت تر باشد.
6- از به کار بردن اعوجاج و خطوط بیش از حد یا بعضی کارکترهای سخت خودداری نموده تا لذت استفاده از کپچای وطنی، مطمئن و ضدگلوله به کام کاربران نیز شیرین گردد.

موفق باشید


منبع:

http://www.drupalcms.ir/node/5448

  • ۰
  • ۰

به نظر من یکی از مهمترین بخش‌های هر سایتی صفحه اول اونه و بیشتر دیده میشه، یه سری نکات هستش که به کار بردن اونا می‌تونه به طراحی بهتر صفحه اول یه وبسایت دروپالی کمک کنه. به طور پیش فرض اگر تازه دروپال رو نصب کرده باشید و هنوز مطلبی وارد نکرده باشید یه پیام و خوش‌آمدگویی می‌بینید که وقتی مطلبی وارد می‌کنید اون از بین میره و تیزر مطلبی که وارد کردید رو تو صفحه اول نشون میده، به نظر من این زیاد خوب نیستش، اینطوری دستتون تو طراحی صفحه اول کمی بسته می‌مونه. شاید شما اصلا نخواید تیزر مطالب رو تو صفحه اول نشون بدید مثلا یه اسلایدر بذارید که عکس هر مطلب رو نشون میده و با کلیک روی اون برید به صفحه مطلب مورد نظر، یه کاری که میشه کرد اینه که به قسمت ویرایش اون مطلبتون برید و اون پایین قسمت گزینه های انتشار کلیک کنید و تیک ارتقا به صفحه اول رو بردارید که اینطوری بازم پیام خوش آمد گویی می‌مونه. برای این کار بهتر هستش ماژول Empty Front Page رو از سایت دروپال دانلود و نصب کنید، این ماژول هیچ تنظیماتی نداره و باعث میشه دیگه هیچ تیزری تو صفحه اول نشون داده نشه و اون پیام خوش آمدگویی رو هم پاک می‌کنه.
یه روش بسیار کارآمد برای طراحی صفحه اول این هست که فایل تم مربوط به صفحه اول رو ایجاد و کدهای دلخواهتون رو اونجا اضافه کنید، که هم می‌تونه کدهای اچ تی ام ال باشه و هم پی اچ پی، کلاس های دلخواهتون رو اضافه کنید و شروع به طراحی صفحه اول کنید.
روش ایجاد این فایل هم تو دروپال ۷ به این شکل هست که یه فایل tpl تو تم خودتون با نام page--front.tpl.php درست کنید و کد های خودتون رو توی اون قرار بدید بعد از اینکه این فایل رو ساختید اون رو تو پوشه مربوط به تمتون قرار بدید برای مثال نام تم شما/sites/all/themes/ قرار بدید حالا می تونید کد های مربوط به فایل page.tpl.php رو توش کپی کنید و تغییرات دلخواهتون رو بدید و یا اصلا اون ها رو هم وارد نکنید و کد های دلخواه خودتون رو بنویسید.
شاید یه سری بلوک ایجاد کرده باشید و بخواید اونا رو فقط تو صفحه اول نشون بدید برای این کار به قسمت ساختار و بعد بلوک ها برید بلوک مورد نظرتون رو انتخاب و روی لینک پیکربندی کلیک کنید و در قسمت تنظیمات وضعیت نمایش گزینه تنها در صفحات لیست شده رو انتخاب کنید ودر بخش پایینش عبارت رو وارد کنید به این ترتیب اون بلوک فقط تو صفحه اول نشون داده میشه، البته می تونید هر صفحه دیگه ای رو وارد کنید تا توی اون صفحه نمایش داده بشه. اگه می‌خواید هم فایل تم رو ایجاد کنید هم بلوک هاتون رو با این روش که گفتم تو صفحه اول نشون بدید می تونید محتوای فایل page.tpl.php رو توی فایل مربوط به صفحه اول یا همون page--front.tpl.php وارد کنید.
امیدوارم این مطلب بدرددتون خورده باشه، اگه سوال یا مشکلی داشتید می‌تونید در انجمن سایت مطرح کنید تا جواب بدم.

  • ۰
  • ۰
چه چیزهایی دست نخورده باقی خواهند ماند ؟

به صورت واضح ، برخی از ویژگی های مهم و قراردادی دروپال بدون تغییر ادامه خواهند یافت. دروپال همچنان یک منبع متن باز است و کدهای آن همچنان تحت مجوز GPL (General Public License) باقی خواهند ماند. دروپال یک تکنولوژی متکی به جامعه است که رشد و نمو خود را مدیون جامعه کاربری خود می داند.
انعطاف پذیری و قدرت به عنوان نشانه های پلتفرم دروپال باقی خواهند ماند. دروپال 8 بر شانه های قدرتمند نسخه های قبلی خواهد ایستاد و سعی خواهد کرد در رده بندی هایی همچون کارایی ، کاربرد پذیری و یکپارچگی یکه تازی بیش تری در میدان عمل داشته باشد.
حال با اینکه شاهد تغییرات اساسی در ساختار دروپال نسخه 8 خواهیم بود خیلی از قراردادهای سایت سازی و توسعه در این نسخه بدون تغییر باقی خواهند ماند. سایت سازان و کاربران قسمت های آشنایی همچون Blocks, Views, Taxonomy, Users را خواهند شناخت که گرچه تکامل یافته اند ولی شاکله اصلی این عناصر بدون تغییر باقی مانده است.

مزایای دروپال 8

هر نسخه اصلی دروپال با خود ترکیبی جدید از تجربه کاربری و توانایی را به ارمغان می آورد. دروپال نسخه 7 به عنوان پلتفرمی که می تواند نیازهای کامل وب سایت های سطح سازمانی (Enterprise-level) را پشتیبانی کند ظهور کرده بود. با آمدن نسخه 8 دروپال نه به عنوان محصولی قدرت مند و انعطاف پذیر بلکه بهترین محصول در رده های زیر شناخته خواهد شد :
• قابلیت استفاده
• طراحی انحصاری تلفن همراه
• کارایی
• بهره وری
• مهاجرت
• قابلیت های چند زبانگی
• یکپارچگی
• سهولت قالب بندی
• پشتیبانی
• توسعه دهندگان
قابلیت استفاده (Usability)
دروپال 8 با بازدهی بالاتر و حسی بهتر به یاری سازندگان ، مدیران و کاربران سایت ها خواهد آمد و پشتیبانی همه جانبه ای از ویژگی هایی همچون WCAG و ATAG از خود نشان خواهد داد.
کاربران برخی از قسمت های لازم سایت های خود همچون ویرایشگر متنی و ابزاری جهت نگارش محتوای کارآمد را به همراه یک قالب واکنش گرا (Responsive) جلوی روی خود خواهند دید.
پیش نمایش محتوا (Content Previews) و بلوک های انعطاف پذیر (Flexible Blocks) و پشتیبانی جهش یافته ای از پیش نویس های تجدید نظر (Draft Revisions) به صورت فزاینده ای بهبود یافته اند.

طراحی انحصاری تلفن همراه (Mobile-First Design)

قالب های واکنش گرا از ابتدای راه دروپال 8 همراه شما خواهند بود و جهت اطمینان خاطر نسخه قالب مدیریت وب سایت را نیز از این ویژگی مورد استقبال بهره مند ساخته اند.
قالب های مدیریتی و قالب بازدیدکنندگان سایت با توجه به ویژگی موبایل دوستی (Mobile Friendly) در کنار یک دیگر جمع شده اند. دیگر نیازی نیست جهت دستگاه های مختلف کد نویسی کنید.

کارایی (Performance)

یکی از چالش برانگیزترین قسمت های طراحی سایت های پیچیده با دروپال همین بخش است که در نسخه 8 بهترین روش ها و قرارداد ها نظیر لود کردن انتخاب پذیر فایل های جاوااسکریپت ، پیکربندی پیش فرض جهت دسترسی ساده از طریق تلفن همراه و بهترین توانایی های کش کردن (Caching) را روی میز خود خواهید داشت.

بهره وری (Efficiency)

همراه دروپال 8 سایت ها می توانند بسیار سریع تر ایجاد و به روز رسانی گردند. تغییرات پیکربندی جدیدی در راه است که امکان مجزا کردن پیکربندی از محتوا را فراهم خواهد نمود که این قابلیت امکان ورژن گذاری (Verisionable) و انتقال ساده تر در میان محیط های مختلف را به همراه خواهد داشت. با ابزارهایی نظیر Views, WYSIWYG editor و تعداد زیادی entity fields جهت انتخاب کردن در هسته دروپال 8 ، سایت سازان زمان زیادی که صرف نصب کردن و به روز رسانی افزونه ها می گردید را طی نخواهند نمود. حتی ممکن است دریابید که می توانید وب سایت جدید سازمان خود را بدون استفاده از افزونه های اضافی و تنها با استفاده از افزونه های خود هسته دروپال ایجاد نمایید.

مهاجرت (Migration)

سیستم مهاجرت کنونی دروپال 8 به شما قول می دهد که وب سایت نسخه های قبلی دروپالی شما را ساده تر ، روان تر و قابل پیش بینی تر به نسخه 8 انتقال دهد. با ابزارهای نهفته در قلب نسخه 8 به زیرکی وب سایت زنده خود را به نسخه 8 ارتقا دهید و کسی نیز متوجه این تغییرات نخواهد شد. ابزار انتقال از دروپال نسخه 6 در قلب دروپال 8 شکل گرفته است و جامعه دروپال سخت کوشانه سعی دارد تا ابزار انتقال از دروپال 7 را نیز در میانه قلب دروپال 8 تکمیل کند.

قابلیت های چند زبانگی (Multilingual Capabilities)

ابزارهای چند زبانگی دروپال 8 به شما این امکان را می دهند که به سادگی هر چه تمام ترجمه های خود را انتقال و ایجاد نمایید. بازسازی قابلیت های چند زبانگی قبلی در این نسخه جدید عهدی بود که سازندگان از ابتدا بر آن پایبند بودند. دروپال 8 این پتانسیل را دار تا بتوانید از ابتدا وب سایتی به زبان غیر انگلیسی ایجاد کنید.
از زمان نصب دروپال زبان خود را انتخاب کنید ، دسترسی کاملی بر بخش های ترجمه پذیر سایت داشته باشید ، پیکربندی های سایت خود را ترجمه کنید همه این تجربه ها بدون وابستگی به افزونه و یا ابزار اضافی امکان پذیر است.

یکپارچگی (Integration)

ایجاد و توسعه وب سرویس ها (Webservice) از هر زمان دیگری ساده تر خواهد بود. بدون هیچ حرفی وب سایت دروپال 8 شما از همان ابتدا قادر خواهد بود از طریق REST API هسته دروپال با سایر سیستم ها ارتباط برقرار نماید.
تیم های مختلف در یک پروژه قادر خواهند بود سایت دروپال نسخه 8 خود را به راحتی به سایر سیستم ها نظیر : CRM, email, single sign-on(SSO), Course management و حتی سیستم های داخلی و بومی یک سازمان متصل نمایند.

سهولت قالب بندی (Ease of theming)

توسعه دهندگان سطح جلویی (Front-end Developers) به راحتی توسط سیستم قالب دهی جدید دروپال 8 می توانند قالب هایی مدرن تر و ساده تر را مهیا نمایند. استفاده از Twig که جاگیزین PHPtemplate فعلی خواهد شد اجازه خواهد داد که دیگر نیازی به استفاده از کدهای PHP در قالب خود نداشته باشید و همچنین دسترسی آسان تری به متغیرها به شما می دهد.
قالب زن ها (Themers) همچنین کنترل بیش تر بر markup دارند که به آن ها اجازه می دهد که از تگ های div کمتری استفاده نمایند که این سوپ div (div soup) در نسخه های قبلی دروپال کمی آزار دهنده می نمود. در نهایت بدانید که قالب های دروپال 8 با پشتیبانی کامل از کتابخانه ها و ویژگی های HTML5 پا به میدان نبرد خواهند گذاشت.


پشتیبانی (Maintainability)

نسخه های دروپال 8 به صورت متفاوتی عرضه خواهند شد. هر شش ماه یکبار منتظر یک نسخه مبنا باشید. مثلا ابتدا دروپال نسخه 8.1 خواهد بود و پس از شش ماه 8.2 با یک سری ویژگی های جدید می آید که البته این ویژگی ها کاملا با نسخه های قبلی سازگار هستند و یعنی اینکه API تغییری نخواهد داشت. در طی هر شش ماه نیز بنا به نیاز نسخه های غیرمبنایی جهت برطرف کردن اشکالات و به روز رسانی های امنیتی منتشر خواهند شد. مثلا در اثر یک خطا ممکن است این هفته نسخه 8.1.1 بیاید و سه روز بعد نسخه 8.1.2 ولی مطمئن باشید تا شش ماه دیگر نسخه 8.2 نخواهد آمد ! این روش پیش بینی نسخه های جدید شما را در استفاده از قابلیت های نسخه های دروپال توانمندتر خواهد ساخت.

توسعه دهندگان (Talent Pool Development)

دروپال با آمدن خود دنیای متفاوتی را ساخت. دنیایی با تمامی ویژگی های مثبت و منفی که افراد را قادر ساخته است هر روز وب سایت هایی عظیم و شگرف ایجاد نمایند. اما برای زندگی در این دنیا شما نیاز دارید که قوانین خاص و منحصر به فرد آن را فرا بگیرید و همچنین به آن ها پایبند باشید. اما دروپال 8 با باز کردن فضای کار و امکان استفاده از سیستم برنامه نویسی شی گرا و پشتیبانی از فریم ورک های PHP نظیر SYMFONY این امکان را برای سایر توسعه دهندگان فضای وب ایجاد می کند که به سادگی به دنیای دروپال قدم بگذارند و دانش و تجربه خود را با دروپال شریک شوند.


منبع : http://www.drupalcms.ir/node/5995

  • ۰
  • ۰

دروپال و وردپرس:
دروپال در حقیقت یک Content management system and framework یا اصطلاحا CMS & CMF است و وردپرس یک Blogging system توسعه یافته و تقریبا حیطه فعالیت آنها کمی با هم تفاوت دارد. اما بازهم وردپرس بهتر از دروپال است.
هیچ کاری در وردپرس نیست که دروپال قادر به انجام آن نباشد اما کارهای زیادی در دروپال هستند که وردپرس توانایی انجام آنها را ندارد یا پیاده سازی آنها ملزم به برنامه نویسی بسیار پیچیده در وردپرس است. اما حقیقت اینجاست که وردپرس بهتر از دروپال است.
وردپرس یک جامعه بسیار بزرگ دارد و آنها همه افرادی هستند که از این سیستم استفاده می کنند. این افراد شاید هیچ شناختی نسبت به طراحی وب و زبان های برنامه نویسی تحت وب نداشته باشند. اما برعکس این موارد ، دروپال یک جامعه کوچکتر که تشکیل شده از توسعه دهندگان و برنامه نویسان بزرگ را دارد که حداقل دانش css ، html و از همه مهمتر PHP را دارا هستند. حتی بسیاری از توسعه دهندگان زبان PHP در میان توسعه دهندگان دروپال حضور دارند.

نظر وردپرسی های ایرانی:
تعداد سایت‌های وردپرسی چندین برابر دروپال است !
وردپرس به این بزرگی رو با چی داری مقایسه میکنی !
الان همه سایت های بزرگ مدیریت محتواشون وردپرسه !
وردپرس رو 90% وبمستران اینترنتی تایید میکنند !
وردپرس هم از لحاظ امنیت و قدرت و سرعت در درجه بالایی قرار داره !
وردپرس سیستمش جوریه که یک بچه هم میتونه کار کنه روش !
از هر 10 سایت بزرگ و معروف 9 تای آنها با وردپرس است !
وردپرس در اکثر زمینه ها بهترین گزینه است !
نیازی به تعصب نیست ، وردپرس بهتر است !
وردپرس همه نیازها را برطرف می کنه !
وردپرس به روز رسانی های مداوم و رایگان دارد !

نظر دروپالی های ایرانی:
وردپرس در برابر دروپال هیچی نداره !
در طولانی مدت از وردپرس پشیمون میشید !
وردپرس خیلی مبتدی هست و بدرد ما نمیخوره !
بچه از مامانش قهر کرده با نصب وردپرس طراح وب شده !
هر فرد با توجه به نیازی که داره باید سیستم را انتخاب کند !
وردپرس مثل یک وبلاگه ، وقتی بلاگفا هست چرا وردپرس ؟
پراید بد نیست همه چیز داره اما در برابر بنز حرفی واسه گفتن نداره !
وردپرس یعنی بخور و بخواب ، برنامه نویس نباش و چیزی یاد نگیر !
اکتنشن های وردپرس زیاده ولی تعداد کمی از اونها کامل هستند !
وردپرس یعنی کدهای ساده PHP و خبری از class های پیچیده دروپال نیست !
اگه بخوام از وردپرس استفاده کنم ، خودم یک CMS قویتر می نویسم!


منبع :http://www.drupalcms.ir/node/6395
پایه ریزی : بیان